Het geheugen van de vakbeweging

Dennis Wiersma, van 2011-2013 voorzitter van FNV Jong


Bewindspersoon met vakbondsroots

Dennis Wiersma, oud-voorzitter FNV Jong, minister van Onderwijs

Dennis Wiersma is niet de eerste bewindspersoon die zijn sporen heeft verdiend in de vakbeweging. Vele NVV-ers, NKV-ers en CNV-ers zijn hem voorgegaan, met Wim Kok – de eerste FNV-voorzitter – als meest prominente vakbondsvaandeldrager. Maar Dennis is wel de eerste die namens de VVD tot een kabinet is toegetreden. Esther de Jong (1977) nu Dagelijks Bestuurder van FNV Horeca, maar in 2011 als directeur van FNV Jong betrokken bij zijn sollicitatie: “Het VVD-lidmaatschap was vanaf het begin bekend. Daar is geen geheim van gemaakt en  ook op voorhand geen bezwaar tegen geweest. Zijn drive viel op, zijn gepassioneerdheid. Voor zijn leeftijd toen, 25 jaar, was hij al erg ver in ontwikkeling en doen”.

Dennis Wiersma, met voorzittershamer, en Bernard Koekoek (rechts) bij hun aantreden in april 2011

Gelijktijdig met Dennis (1986) heeft Bernard Koekoek (1985), nu bestuurder Onderwijs en Onderzoek bij de FNV, zich gemeld voor het voorzitterschap van FNV Jong. In die sollicitatieprocedure zijn ze elkaar voor het eerst tegengekomen. Bernard wordt vicevoorzitter. Een zeer intensieve samenwerking volgt, zodanig zelfs dat de CNV-collega’s hen als ‘een getrouwd stel’ beschouwen.

In de periode van 2011 tot 2013 woedt er binnen de FNV een enorm conflict over de pensioenen. Niet direct de meest gunstige omstandigheden voor nieuwbakken bestuurders van de vakbondsjongerenorganisatie. Bernard: “We zaten tussen de ruzies in. Als we in de debatten onze opvattingen naar voren brachten, dan werd er bijna direct gehakt van gemaakt. Dennis zal ook wel niet gedacht hebben dat er zoveel tumult zou zijn. Hij is er echter met volle energie ingevlogen. Uiteindelijk hebben we wel wat respect afgedwongen voor ons verhaal en wisten we een eigen plek voor jongeren te veroveren”.

Binnen het vakbondswerk laat Dennis al snel enige gepassioneerde betrokkenheid blijken voor onderwijs, voor de bevordering van kansengelijkheid. Als kind uit een Fries middenstandsgezin heeft hij al ‘stapelend’ ervaringen op gedaan met tal van vormen van onderwijs, van MAVO tot aan de universiteit. Esther: “In zijn eigen ontwikkeling is hij tegen de ongelijkheid in het onderwijs aangelopen. Hij heeft zijn kennis daarover duidelijk niet alleen uit boekjes gehaald. Daarmee heeft hij goed kunnen opboksen tegen die oude mensen in de Federatieraad. Daar kwam ook zijn inzet voor jeugdwerkloosheid uit voort”.

Met de sfeer binnen de FNV, met de enorme felheid waarmee de ruzies binnen en buiten de bond worden uitgevochten, hebben de bestuurders van FNV Jong grote moeite. Ze vinden het ethisch niet gepast. Het heeft wel tot grote waardering geleid voor de toenmalige voorzitter, Agnes Jongerius.. Met haar hebben ze een goede band opgebouwd, ze coacht hen en neemt ze regelmatig mee uit eten.

Esther de Jong: … met zijn eigen onderwijservaring heeft hij goed kunnen opboksen tegen die oude mensen in de Federatieraad… (foto FNV Horeca)

Tijdens zijn studententijd is Dennis enige tijd vicevoorzitter van de Landelijke Studentenvakbond (LSVb). Van daaruit vinden bestuurders vaak de weg naar GroenLinks. Esther: “Dennis heeft zijn eigen pad bewandeld. Binnen FNV Jong waren we ‘liberaal’ stonden we open voor mensen van alle politieke kleuren.”

Na zijn actieve periode hebben Esther en Bernard nog regelmatig contact met Dennis. Ze zijn vrienden geworden. Als ‘minister’ zijn ze hem nog niet tegengekomen. Maar gezien hun huidige functies ligt dat wel in het verschiet. Bernard: “Ik verwacht niet dat het onderwijsbeleid verandert als ik hem bel. Hij blijft natuurlijk een VVD-minister, maar als het dan toch een VVD-er moet zijn, dan maar Dennis”.

Jeroen Sprenger

Amsterdam, februari 2022

 

Zie ook Youtube-video FNV Jong Bestuurswissel, mei 2011